Projekt Spichlerz Gropiusa

Dlaczego znaleźliśmy się w Spichlerzu?

Od połowy lat 90-tych wraz z grupą przyjaciół pracowaliśmy nad serią multidyscyplinarnych efemerycznych projektów o nazwie Arden2-Utopia i Curie City. Były to małe, niezależne warsztaty, wystawy i performance zarówno w środowisku miejskim, jak i podmiejskim, gdzie mieliśmy okazję zaangażować się i ułatwić dialog pomiędzy lokalnymi społecznościami artystycznymi a odizolowanymi, często marginalizowanymi grupami. Inspirowaliśmy się różnorodnymi eksperymentami, takimi jak Bauhaus, Black Mountain College, Rural Studio i the Woman’s Building. Kiedy w 2021 roku, po ponad dwudziestu latach niezależnej praktyki, dowiedzieliśmy się o sprzedaży Spichlerza Gropiusa i jego zagrożonym statusie dziedzictwa, pomyśleliśmy o próbie utworzenia, po raz kolejny, międzynarodowej koalicji. Mieliśmy nadzieję stworzyć samowystarczalny ekosystem kulturalny w wiejskim krajobrazie poza sceną kulturalną miasta.

W maju 2021 roku Zarząd Fundacji Warsaw Bauhaus podjął decyzję o zakupie zabytkowego spichlerza, będącego realizacją pierwszego projektu architektonicznego Waltera Gropiusa. Zaprojektowany na wczesnym etapie kariery budynek użytkowy nosi już pierwsze znamiona charakterystycznych elementów stylu późniejszego twórcy Bauhausu. Dla nas Spichlerz jest symbolicznym punktem wyjścia do stworzenia przez Fundację przyszłego Międzynarodowego Centrum Współpracy Twórczej – miejsca, między innymi,  rezydencji dla artystów, studentów i badaczy, które chcemy rozwijać przy współpracy z lokalnymi twórcami i regionalistami. Korzystając z historii budynku i widząc w nim pierwszy krok do międzynarodowej kariery Gropiusa, chcemy aby przestrzenie Spichlerza były otwarte dla młodych artystów, architektów i działaczy społecznych stawiających pierwsze kroki w swoich dziedzinach.

Otwartość

Podążając za ideami zawartymi w myśli Bauhausu, ale też wynikającymi z dotychczasowej praktyki artystycznej i społecznej Fundacji, chcemy włączyć do współtworzenia Spichlerza i Międzynarodowego Centrum Współpracy Twórczej osoby mieszkające w okolicy zabytku (Janowo, Drawsko Pomorskie), twórców, praktyków i teoretyków kultury (historycy sztuki, architektury, architekci), a także studentów i studentki architektury, nauk społecznych i kierunków artystycznych.

Pomorze Zachodnie jest terenem szczególnym pod względem swojej historii i wynikającego z niej braku zakorzenienia społeczności w lokalnej kulturze i dziedzictwie materialnym. Na skomplikowane, powojenne losy regionu nakłada się dziedzictwo PRL-u i transformacji lat 90-tych. Otwierając Spichlerz na mieszkańców lokalnych społeczności, łącząc ich doświadczenie z rezydujący architektami i artystami, chcemy stworzyć podwaliny pod głębokie więzi społeczne, które w globalnym świecie mają dla nas szczególne znaczenie i potencjał. Dlatego też przywracaniu pamięci o architekturze tego regionu będzie towarzyszyć proces integrowania społeczności wokół kulturowego dziedzictwa oraz tworzenie i wzmacnianie relacji w samej społeczności.

Wykorzystując turystyczny potencjał regionu (również międzynarodowy) wynikający z unikatowości środowiska przyrodniczego, chcemy wzmocnić go o wymiar kulturowy i edukacyjny w postaci nowatorskich, interdyscyplinarnych i inkluzywnych projektów. Mające miejsce 26 września 2021 roku wydarzenie „SpotKANIE InteGRAcyjne przy Spichlerzu” było pierwszym etapem w długofalowym procesie rewitalizacji architektoniczno-społecznej Spichlerza, zmierzającym do zachowania historycznej zabudowy oraz nadania jej nowej, kulturotwórczej funkcji. Już niedługo zaprosimy lokalną, ogólnokrajową i międzynarodową publiczność do współtworzenia kolejnych wydarzeń. Do zobaczenia przy Spichlerzu!


Informacje o wydarzeniu SpotKANIE InteGRAcyjne przy Spichlerzu Waltera Gropiusa.



Obecny stan budynku:

despite the damage to the external structure the wood is very well preserved

WARSAW BAUHAUS

Less Ego, More Eco

Proudly powered by WordPress