Wspólnie dla Dziedzictwa: Projekt pod Spichlerzem Gropiusa 2023

PROJEKT “Wspólnie dla dziedzictwa”

Fundacja Warsaw Bauhaus we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa realizuje program “Wspólnie dla dziedzictwa”, który skupia się na inwentaryzacji i dokumentacji zabytkowego Spichlerza Waltera Gropiusa w Jankowie oraz zaangażowaniu lokalnej społeczności w działania związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Projekt, obejmuje różnorodne działania, mające na celu przywrócenie blasku temu historycznemu miejscu.

RATOWANIE SPICHLERZA WALTERA GROPIUSA

Podjęliśmy szereg prac porządkowych i konserwatorskich. Usunęliśmy śmieci, chwasty oraz przeprowadziliśmy prace inwentaryzacyjne, aby zabezpieczyć dziedzictwo materialne tego unikalnego miejsca. Nasze starania skupiają się również na ochronie struktur budowlanych oraz opracowaniu dokumentacji-inwentaryzacji stolarki okiennej i drzwiowej.

WSPÓLNOTA ZAANGAŻOWANA W DZIAŁANIA

Projekt “Wspólnie dla dziedzictwa” to, oprócz prac konserwatorskich, także tworzenie społeczności wokół Spichlerza. Dbamy nie tylko o budynek. Zależy nam zawiązaniu się grupy zaangażowanej w działania remontowe, edukacyjne, społeczne i artystyczne na terenie Jankowa. W związku z tym organizujemy warsztaty, spotkania oraz wykłady, by wzmocnić więź społeczną i twórczą energię mieszkańców tych okolic.

WARSZTATY HISTORYCZNE – “JANKOWO – PAMIĘĆ MIEJSCA”

Skierowane do studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, miały na celu stworzenie mapy pamięci mieszkańców Jankowa. Na podstawie opowieści mieszkańców, analizowano historię regionu, jego przeszłość i zmiany zachodzące w czasie PRL, transformacji i III RP.

Warsztaty prowadził doświadczony historyk dr hab. Eryk Krasucki z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, a efekty badań zostaną zaprezentowane w Pawilonie Pamięci 17 września 2023.

PROJEKTOWANIE PAWILONU PAMIĘCI

Projekt “Wspólnie dla dziedzictwa” ma szerokie spektrum działań. Jednym z kluczowych momentów programu było zaprojektowanie “Pawilonu Pamięci”, miejsca wystawowego, które zgodnie z duchem Bauhausu ma łączyć sztukę, ekologię i wspólnotową twórczość. Studenci architektury z całej Europy wraz z grupą PROTOLAB mieli okazję zaprojektować pawilon, który stanie pod Spichlerzem i będzie miejscem prezentacji efektów warsztatów, a w przyszłości przestrzenią wystawową, otwartą na wspólne działania artystyczne.

Warsztaty prowadził architekt Jerzy Łątka we współpracy z Wydziałem Architektury przy Politechnice Wrocławskiej.

WARSZTATY TEKSTYLNE

Dodatkowo odbyły się warsztaty tekstylne oparte na storytellingu. Pod kierunkiem dr Kaliny Kukiełko z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, uczestnicy korzystali z odzyskanych tkanin i tworzyli tekstylne dzieła sztuki, łącząc historię z rękodziełem.

WARSZTATY PROJEKTOWANIA KOSTIUMÓW

Zainspirowani legendarnym “Baletem Triadycznym” Oskara Schlemmera, pod czujnym okiem dr hab. Aleksandry Łukaszewicz i we współpracy z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie tworzyliśmy nowe, zaskakujące kostiumy i kukiełki z materiałów recyklingowych.

WARSZTATY TWORZENIA ZABAWEK I INSTRUMENTÓW

Podczas tych działań uczestnicy dalej odkrywali potencjał recyklingu. Dzięki artystycznej wizji rzeźbiarza Davida Grimma oraz architekta Tadeusza Szklarskiego tworzyli unikalne zabawki i instrumenty z dostępnych materiałów oraz drewnianych odpadów.

OTWARCIE PAWILONU PAMIĘCI

Wszystkie te działania, spotkania i twórcze warsztaty mają swój kulminacyjny moment w otwarciu Pawilonu Pamięci, który stanowi przestrzeń wystawową otwartą na różnorodne działania artystyczne. To w tym miejscu we wrześniu prezentowane będą efekty prac związanych z projektem “Wspólnie dla dziedzictwa”.

Projekt ten nie tylko ratuje zabytek, lecz także buduje społeczność, edukuje i inspiruje do twórczości, przekazując wartość dziedzictwa kulturowego. Fundacja Warsaw Bauhaus oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa łączą siły w celu ochrony przeszłości dla przyszłości.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Leave a Reply

%d