Renata Piotrowska: Wolność. Ćwiczenia i wariacje

Rezydencja i research Renaty Piotrowskiej i Bojany Bauer
do spektaklu „Wolność. Ćwiczenia i wariacje“

124

Po makabrycznym sukcesie „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje“ duetu Piotrowska-Bauer ich współpraca powraca! Tym razem choreografka i dramaturżka chcą zmierzyć się wraz z zaproszonymi gośćmi z kolejnym „wielkim słowem“ i fenomenem obecnym w naszych życiach, który determinuje jacy jesteśmy i w jaki sposób funkcjonujemy: wolność. Śmierć dotyczy naszego życia biologicznego, natomiast fenomen wolności odnosi się do życia społecznego. Piotrowska i Bauer chcą spojrzeć na wolność z perspektywy społecznej i politycznej. Research rozpoczną od ćwiczenia potencjalnej wolności z różnych perspektyw, czytania i dyskutowania.

Spektakl „Wolność. Ćwiczenia i wariacje“ będzie można zobaczyć jesienią 2017!

1 października o godz. 15:00 odbędzie się warsztat z Renatą Piotrowską, a o 16:30 spotkanie, podczas którego choreografka podzieli się inspiracjami, refleksjami, materiałami teoretycznymi i praktycznymi.

Serdeczne podziękowania dla Magdy Lipskiej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej za udostępnienie przestrzeni na część rezydencji.

—————

OPEN CALL
Warsztat dla studentow szkół artystycznych.
Ćwiczymy wolność i nie wiemy czy nas to przypadkiem nie wykończy…

Zapraszam na warsztat, podczas którego podzielę się wybranymi praktykami powstałymi podczas tygodniowej rezydencji w Curie City do mojego nowego spektaklu „Wolność. Ćwiczenia i wariacje“. Będziemy ćwiczyć wolność w choreograficznym pisaniu i sytuacyjnym workoucie.

1 października godz. 15:00-16:30
o godz. 16:30, po części warsztatowej odbędzie się spotkanie z Renatą Piotrowską

—————–

Renata Piotrowska jest choreografką i performerką; w swoich pracach wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru.
Piotrowska zestawia choreografię z myśleniem konceptualnym. Interesują ją działania konfrontujące dualizmy umysłu i ciała, doświadczenia i obrazu, konceptu i praktyki, humoru i powagi, indywidualnego i wspólnego. Kontempluje wspólczesny świat poprzez czerpanie inspiracji z własnych doświadczeń i tekstów teoretycznych z zakresu nauk humanistycznych. Interesują ją współczesne polityki ciał, analizowane przez pryzmat polityk i reprezentacji ciał historycznych i z obcych kultur.
Ma na swoim koncie spektakle: „Teraz” / 2007, „Tańcząc z Wrogiem” / 2007, seria UNKNOWN / 2008 – 2010, “break SZTUKA WOJNY” / 2010, „UNKNOWNS.SEANS” / 2011, film taneczny „Inside” / 2011, „The Forest”_work in progress / 2013, „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje“ / 2014, „Wspólne“ / 2016. W roku 2008 i w 2010 jej spektakle: “Tańcząc z Wrogiem” i “Unknown” były wytypowane do prestiżowego przeglądu – Polska Platforma Tańca.
Współpracowała z takim miejscami jak: CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Zachęta, Nowy Teatr, Teatr Studio, Instytut Teatralny, Art Stations Foundation z Poznania, CK Zamek w Poznaniu, Centrum Choreograficzne w Montpellier, Narodowe Centrum Tańca w Paryżu, Scena Narodowa w St. Brieuc i inne.
Piotrowska pracowała również z reżyserami teatralnymi tworząc choreografie do spektakli dramatycznych (Maria Kwiecień, Ewa Piotrowska, Konrad Dworakowski).
Jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu “Młoda Polska” (2010) i programu „Stypendium Ministra” (2013).
Dwa razy jej spektakle były prezentowane na Polskiej Platformie Tańca.
W latach 2007-2011 prowadziła regularne zajęcia z improwizacji, kontakt improwizacji i świadomości ciała w Warszawie oraz warsztaty w Polsce i za granicą. Jest twórczynią programu edukacyjnego o tańcu „Mam ochotę na taniec” w Teatrze Ochoty w Warszawie, który zakłada łączenie teorii z praktyką oraz współtwórczynią rocznego kursu choreografii eksperymentalnej organizowanego przez Fundację Burdąg.
Piotrowska jest absolwentką magisterskiego programu choreograficznego ex.e.r.ce w Montepllier (Francja) i Akademii Teatralnej im. A.Zelwerowicza.
Jest członkinią kolektywu warszawskich choreografów Centrum w Ruchu.
www.renatapiotrowska.pl
www.centrumwruchu.pl

Organizatorzy: Fundacja Warsaw Bauhaus
Lokal wykorzystywany na cele kulturalne dzięki wsparciu m. st. Warszawy Dzielnicy Śródmieście
Projekt CURIE CITY – eksperymentalny inkubator sztuki w Warszawie finansowany ze środków m.st. Warszawy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s