Festiwal WarSoVie 2014 organized by Warsaw Bauhaus

433.1

 

…miasto musi być wielobarwną tkaniną społeczną, w której każdy ludzki talent znajdzie swoje miejsce…Margaret Mead

War<So>Vie to międzynarodowy, interdyscyplinarny festiwal, którego celem jest współtworzenie przestrzeni publicznej miasta, wyzwolenie jego performatywnego potencjału oraz współdziałanie i integracja różnych środowisk. To oddolna inicjatywa angażująca ludzi działających w takich dziedzinach jak aktywizm miejski, architektura, eksperymenty muzyczne, nowe media, socjologia, sztuki wizualne, taniec współczesny, teatr i urbanistyka. W ramach festiwalu odbędą się działania w przestrzeni miejskiej, prezentacje teatralne, koncerty i wystawy, a także otwarte warsztaty prowadzone przez lokalnych artystów, aktywistów i mieszkańców oraz zaproszonych twórców i kuratorów zagranicznych. War<So>Vie jest platformą performatywnych negocjacji pomiędzy światem tzw. „sztuki wysokiej”, oddolnym aktywizmem i codziennym życiem miasta.

This slideshow requires JavaScript.

W programie drugiej edycji festiwalu War<So>Vie, którego główna część odbędzie się między 19 a 27 września, znalazły się projekty takich artystów jak: Romeo Castellucci (spektakl Attore, il tuo nome non è esatto), brytyjscy artyści multimedialni Pete Cant/Alex Eisenberg we współpracy z polskim kompozytorem Marcinem Stańczykiem, amerykański kolektyw choreograficzny BodyCartography, zespół Eleven and Dudendance pisarza i performera Ruperta Thomsona z Edynburga, grupa artystyczna Koncentrat Rafała Dziemidoka i Ewy Garniec razem z performerami z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdawii oraz Zorka Wollny wraz z grupą seniorek. W części muzycznej odbędą się m.in. koncerty Mikołaja Trzaski, Pawła Szamburskiego, Noise of Wings (Ray Dickaty, Maciej Rodakowski, Wojtek Traczyk, Hubert Zemler), DJ Lenara, muzyki kameralnej Wawa Paris 1914, piosenek warszawskich w wykonaniu zespołu Laura Palmer Cover Story, a także improwizacje muzyczne Kuby Twice, muzyki eksperymentalnej ”Obiektofonia” w wykonaniu zespołu Sonofrenia oraz „Plądrofonia dźwieków miasta” Wojciecha Błażejczyka i Krzysztofa Kozłowskiego.

Ważną częścią programu będą też spotkania i rozmowy cyklu „Okrągły Stół z artystami biorącymi udział w festiwalu oraz z zaproszonymi gośćmi takimi jak: Monika Strzępka, Paweł Demirski, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin. Twórcy Pożaru w burdelu przygotują specjalny festiwalowy mini-odcinek kabaretu, a aktywiści z grup Zmiana Organizacji Ruchu i Laboratorium13 zaproszą na wycieczki rowerowe do opuszczonych i mało znanych miejsc. Projekt PRAgaESENS The Right Bank Centre for the Arts koordynowany w Teatrze Powszechnym przez kolektyw WarsawBauhaus będzie prezentacją inicjatyw, których celem jest przekształcenie prawego brzegu Wisły w międzynarodowe centrum wymiany kulturalnej. Wyjątkowym wydarzeniem będzie konkurs/talent show na Warszawską Syrenkę – War<So>Vie Siren 2014 Beauty and The Beast Talent Show. Choreografię opracuje Iza Szostak, dramaturgię przygotuje Łukasz Chotkowski; a nad stylizacją czuwać będzie Jaga Hupało. Informacje o regulaminie i zasadach zgłoszeń do konkursu znajdują się na stronie http://www.festivalwarsovie.org oraz na fejsbukowym profilu festiwalu. Festiwal zakończy śniadanie na Placu Defilad połączone m.in. z happeningiem „stylizacyjnym” Jagi Hupało i jej Tymczasowego Zakładu Darmowych Stylizacji Miejskich Fryzur.

Drugiej edycji festiwalu War<So>Vie towarzyszyć będą międzynarodowe warsztaty choreograficzne grupy Koncentrat (15-19.09 w Teatrze Powszechnym); kolektywu BodyCartography (21-25.09 w Studium Teatralnym) oraz warsztaty Zorki Wollny z grupą seniorek (20-23.09 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), a także pokazy rejestracji wideo najważniejszych przedstawień Romea Castellucciego i jego zespołu Socìetas Raffaello Sanzio, prezentowane od 15 do 18 września w Nowym Teatrze.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu War<So>Vie jest wolny po uprzedniej rezerwacji na http://www.festivalwarsovie.org

Festival War<So>Vie
19-27 września 2014, różne lokalizacje w Warszawie

Organizatorzy:
Instytut Sztuk Performatywnych / http://www.iszp.pl
WarsawBauhaus / http://www.warsawbauhaus.org

Partnerzy:
Culture.pl
Bar STUDIO
Nowy Teatr
Teatr Powszechny
Zachęta Narodowa Galeria
Kulture+ Productions
Jaga Hupało Create Team
Narodowy Instytut Audiowizualny
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
#ENSEMBLE
Zmiana Organizacji Ruchu
Studium Teatralne
Bemowskie Centrum Kultury
Komuna Warszawa
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Polskie Koleje Państwowe S.A.

Współfinansowanie:
Miasto Stołeczne Warszawa
SPACE: Supporting Performing Arts Circulation in Europe
Włoski Instytut Kultury

Patronat medialny:
Culture.pl
e-teatr.pl
TVP Kultura

Program Festiwalu: http://festivalwarsovie.org/program/


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Leave a Reply

%d